Metody spawania.

tagi: biznes, produkcja


Galeria zdjęć:
biznes produkcja

Spawanie, jako metoda łączenia metali i tworzyw sztucznych, jest znane i praktykowane od bardzo dawna, jednak pomimo upływu lat, nadal uważane jest za najskuteczniejszy sposób spajania, zwłaszcza w przypadku stali.

Różne rodzaje materiału wymagają różnych metod, przyjrzyjmy się zatem kilku metodom, które najczęściej wykorzystują warsztaty świadczące usługi spawalnicze w tym Energomet z Wrocławia.

SPALANIE GAZOWE 311G

W tym procesie wykorzystywane jest spalanie acetylenu w temperaturach dochodzących do 3100 stopni Celsjusza. Metoda ta jest używana do łączenia cienkich blach, których grubość waha się w przedziale 0.4 - 40 mm.
SPAWANIE ELEKTRYCZNE

Do tej metody niezbędna jest spawarka, czyli urządzenie wykorzystujące zjawisko tzw. łuku elektrycznego. Technika ta pozwala na łączenie blach o grubości od 1 do 80 mm, a sam proces zachodzi w temperaturze 4000 stopni Celsjusza.
SPAWANIE W ŁUKU KRYTYM
Ta technika wykorzystuje elektrodę w otulinie granulowanego topnika. Wysoka temperatura łuku elektrycznego doprowadza do stapiania topnika, który tworzy warstwę mającą właściwości ochronne i zapobiegające utlenianiu spawu.

SPAWANIE W OSŁONIE GAZÓW

W tym przypadku rozróżnia się kilka metod:
- MIG 131: jest to spawanie z użyciem łuku elektrycznego w osłonie obojętnego gazu;
- MAG 135: spawanie łukowe w osłonie gazu aktywnego;
- Spawanie łukowe drutem rdzeniowym: metoda zbliżona do technik MIG i MAG. Różnicą jest drut, który w tym przypadku wypełniony jest topnikiem lub substancją, która podczas spawania wytwarza gazy ochronne;
- TIG 141: w tym procesie używana jest elektroda nietopliwa w osłonie gazów obojętnych. Metoda ta pozwala na łączenie niemal wszystkich metali i ich stopów.
SPAWANIE LASEROWE
Łączony obszar stapiany jest za pomocą promieni wiązki lasera w osłonie gazów obojętnych. Proces ten ma zastosowanie m.in. w przemysłowej produkcji wielkoseryjnej.

Zobacz także:

Opublikowany przez Mikołajek | 2014/09/22

Więcej na ten temat

rss icon Impas na negocjacjach między krajami UE ws. pracowników delegowanych

Państwa UE nadal nie porozumiały się co do kluczowych zapisów planowanej nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kwestia sporna dotyczy m.in. maksymalnego okresu delegowania okresu przejściowego dla nowych przepisów.

rss icon Energetyka węglowa generuje miliardowe koszty zdrowotne

W Europie energetyka węglowa odpowiada za ok. 23 tys. przedwczesnych zgonów rocznie generuje koszty zdrowotne sięgające 63 mld euro - wynika z raportu "Europe's Dark Cloud". na Polsce umiera przedwcześnie ponad 40 tys. osób z powodu zanieczyszczeń powietrza.

rss icon Rząd chce zobowiązać samorządy do raportowania o podatkach

Organy podatkowe gmin będą co roku przygotowywać sprawozdania dla ministra finansów na temat podatku od nieruchomości, rolnego leśnego - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatkach opłatach lokalnych.