Montaż urządzeń elektronicznych

tagi: biznes, produkcja, elektronika


Galeria zdjęć:
biznes produkcja elektronika

Montaż elementów elektronicznych

Urządzenia elektroniczne to obecnie małe dzieła sztuki... precyzji montażu. W czasach przekaźników, lamp elektronowych i pierwszych tranzystorów germanowych, urządzenia elektroniczne składano ręcznie, mozolnie lutując elementy, do kołków lub metalowych płytek przytwierdzonych do chassis. Dziś taki montaż elektroniki stosuje się tylko na etapie prototypowania, choć i tu wypierają go zaawansowane programy symulacyjne i płytki stykowe. Dzięki tym ostatnim lutowanie można niekiedy zupełnie pominąć. We współczesnym świecie stosuje się również protopypowy montaż elektroniczny urządzeń, jedną z firm oferujących tego typu usługi w Polsce jest Eprom-Lublin (link tutaj)

Finalne urządzenie elektroniczne musi być trwałe i charakteryzować się zwartą konstrukcją, która będzie zabezpieczać dość wrażliwe elementy przed uszkodzeniem. Realizację tych celów zapewnia montaż przewlekany.

Najogólniej montaż przewlekany elementów polega na przetknięciu ich końcówek przez otwory w płytce drukowanej i przylutowanie do pól stykowych. Dawniej był to główny sposób montażu. Obecnie stosuje się go tylko do elementów o dużych gabarytach czy obciążonych dużą mocą.

Dobrymi przykładami są tutaj kondensatory wlutowane w płytę główną komputera lub tranzystory dużej mocy wzmacniacza audio. Konieczność montażu przewlekanego, pojawia się również przy elementach wysokiej dokładności, stosowanych w urządzeniach pomiarowych np. precyzyjnych rezystorach metalizowanych.

W każdym innym przypadku wskazany jest montaż powierchniowy. Główną zaletą montażu powierzchniowego jest miniaturyzacja urządzenia. Niektóre elementy SMD są na prawdę mikroskopijne. Ponadto montaż powierzchniowy nie wymaga wykonywania otworów pod końcówki elementów, co znacząco zmniejsza koszt płytki drukowanej. Oczywiście obydwa rodzaje montażu mogą być stosowane równolegle, czego przykładem jest wspomniana wcześniej płyta główna.

Zobacz także:

Opublikowany przez Dagna | 2015/10/06

Więcej na ten temat

rss icon "FT": Brytyjski minister finansów chce okresów przejściowych po brexicie

Brytyjski minister finansów Philip Hammond powiedział przedstawicielom biznesu, że chce wynegocjować z UE porozumienie na sprawie okresów przejściowych, które obowiązywałyby po wyjściu kraju z Unii nawet do 2022 roku - poinformował dziennik "Financial Times".

rss icon Rumunia protestuje przeciwko podwójnym standardom żywności na UE

Rumunia wezwała na środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką na krajach zachodniej wschodniej Europy.

rss icon Rośnie produkcja kurczaków; będą tańsze

Analitycy Agencji Rynku Rolnego przewidują, że na tym roku kurczaki będą tanieć, gdyż ich produkcja stale rośnie, a możliwości ich sprzedaży za granicę są ograniczone. Niska cena będzie zachęcać do większego spożycia drobiu.