Montaż urządzeń elektronicznych

tagi: biznes, produkcja, elektronika


Galeria zdjęć:
biznes produkcja elektronika

Montaż elementów elektronicznych

Urządzenia elektroniczne to obecnie małe dzieła sztuki... precyzji montażu. W czasach przekaźników, lamp elektronowych i pierwszych tranzystorów germanowych, urządzenia elektroniczne składano ręcznie, mozolnie lutując elementy, do kołków lub metalowych płytek przytwierdzonych do chassis. Dziś taki montaż elektroniki stosuje się tylko na etapie prototypowania, choć i tu wypierają go zaawansowane programy symulacyjne i płytki stykowe. Dzięki tym ostatnim lutowanie można niekiedy zupełnie pominąć. We współczesnym świecie stosuje się również protopypowy montaż elektroniczny urządzeń, jedną z firm oferujących tego typu usługi w Polsce jest Eprom-Lublin (link tutaj)

Finalne urządzenie elektroniczne musi być trwałe i charakteryzować się zwartą konstrukcją, która będzie zabezpieczać dość wrażliwe elementy przed uszkodzeniem. Realizację tych celów zapewnia montaż przewlekany.

Najogólniej montaż przewlekany elementów polega na przetknięciu ich końcówek przez otwory w płytce drukowanej i przylutowanie do pól stykowych. Dawniej był to główny sposób montażu. Obecnie stosuje się go tylko do elementów o dużych gabarytach czy obciążonych dużą mocą.

Dobrymi przykładami są tutaj kondensatory wlutowane w płytę główną komputera lub tranzystory dużej mocy wzmacniacza audio. Konieczność montażu przewlekanego, pojawia się również przy elementach wysokiej dokładności, stosowanych w urządzeniach pomiarowych np. precyzyjnych rezystorach metalizowanych.

W każdym innym przypadku wskazany jest montaż powierchniowy. Główną zaletą montażu powierzchniowego jest miniaturyzacja urządzenia. Niektóre elementy SMD są na prawdę mikroskopijne. Ponadto montaż powierzchniowy nie wymaga wykonywania otworów pod końcówki elementów, co znacząco zmniejsza koszt płytki drukowanej. Oczywiście obydwa rodzaje montażu mogą być stosowane równolegle, czego przykładem jest wspomniana wcześniej płyta główna.

Zobacz także:

Opublikowany przez Dagna | 2015/10/06

Więcej na ten temat

rss icon Firma Pirelli, wyceniana na 6,5 mld euro, na czwartek wraca na giełdę

Włoska firma oponiarska Pirelli wyceniła ofertę publiczną swych akacji na 6,5 euro za sztukę, co oznacza wartość firmy na poziomie 6,5 mld euro - podała agencja AP. Włoski producent od czwartku będzie znów notowany na mediolańskiej giełdzie.

rss icon Ponad 50 nowych lub zmodernizowanych pociągów Polregio do końca 2018 r.

Do końca 2018 r. Przewozy Regionalne oddadzą do użytku ponad 50 zmodernizowanych lub nowych pojazdów na barwach Polregio. Przewoźnik przewiduje, że na najbliższych latach spółka będzie potrzebować 238 fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

rss icon Konieczne zmiany na organizowaniu finansowaniu kształcenia dorosłych

W ocenie NIK konieczne są poważne zmiany na systemie organizowania finansowania kształcenia dorosłych. Problemem był niska skuteczność kształcenia, a co za tym idzie, niewielki odsetek absolwentów oraz zdanych egzaminów zewnętrznych - wynika z raportu.