Profilaktyka i bezpieczeństwo maszyn w przemyśle

tagi: biznes, produkcja, maszyny


Galeria zdjęć:
biznes produkcja maszyny

Odpowiednie wykorzystanie maszyn w miejscu pracy oraz ich konserwacja to podstawowe założenia przyczyniające się do bezpieczeństwa oraz gotowości do działania takiego zakładu.

Te czynności trzeba podejmować regularnie a pracownikom, którzy je wykonują zapewnić odpowiednie zabezpieczenie i warunki. Takie praktyki poparte są przepisami prawa z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Warto dodać, że w ramach tych przepisów wchodzą także bezpieczny demontaż oraz miejsce, w jakim znajdują się maszyny.

Organem państwowym powoływanym do takich kontroli jest Urząd Dozoru Technicznego a do jego głównych obowiązków należy właśnie dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, których zakres określa ustawa.

Różny jest czas, w jakim maszyny ulegają eksploatacji. W zależności od intensywności pracy, czas ich zużycia może się wydłużać lub skracać. Dlatego konkretne zabiegi konserwacyjne wykonywane są cyklicznie zgodnie z zaleceniami. Konserwacja suwnic, podnośników czy drobniejszych mechanizmów to tylko przykłady takich działań. Dlaczego warto je wykonywać? A właśnie po to żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, opóźnieniom wynikającym z czasu potrzebnego na naprawę, a przede wszystkim uniknięciu konfliktów z prawem. To tylko parę konsekwencji, które mogą być wynikami naszego zaniedbania.

Do działań profilaktycznych i konserwujących zaliczamy:
- sprawdzenie działania każdego z mechanizmów
- wymiana płynów
- regulacja oraz czyszczenie
- ewentualna wymiana na nowe części

Dla przykładu konserwacja żurawi musi być wykonywana nie mniej, niż co trzydzieści dni, a co nie mniej niż 12 miesięcy kontrola ogólna. Takie zagadnienia w przypadku dźwigów maja w Polsce bardzo wysoką rangę.

Działania konserwacyjno - naprawcze możemy zlecić odpowiednim firmom (http://www.remontazspzoo.eu/konserwacja-suwnic.html), których jest wiele na rynku a których specjalizacjami jest nie tylko serwis suwnic czy dźwigów, ale też pozostałych urządzeń, które mogą znaleźć się każdej firmie.

Zobacz także:

Opublikowany przez Damian | 2015/02/20

Więcej na ten temat

rss icon Rumunia protestuje przeciwko podwójnym standardom żywności na UE

Rumunia wezwała na środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką na krajach zachodniej wschodniej Europy.

rss icon Rośnie produkcja kurczaków; będą tańsze

Analitycy Agencji Rynku Rolnego przewidują, że na tym roku kurczaki będą tanieć, gdyż ich produkcja stale rośnie, a możliwości ich sprzedaży za granicę są ograniczone. Niska cena będzie zachęcać do większego spożycia drobiu.

rss icon Media: Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

Reforma prawa autorskiego na UE był konieczna. Zdaniem ekspertów, trudno będzie jednak pogodzić interesy twórców, branży cyfrowej konsumentów, bowiem na tle są ogromne pieniądze. Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie prawa autorskiego wprowadzając między innymi opłatę od linków oraz opłatę reprograficzną. Bruksela chce, by pierwsza regulacja objęła między innymi serwisy informacyjne społecznościowe, które zamieszczają zapowiedzi artykułów publikowanych na innych mediach