Techiki bębnowania

tagi: biznes, produkcja, przemysł


Galeria zdjęć:
biznes produkcja przemysł

Nowoczesna produkcja przemysłowa oraz jubilerstwo wykorzystują bębnowanie, jako skuteczny sposób oczyszczania oraz polerowania małych przedmiotów, których obróbka innymi metodami była by zbyt pracochłonna i długotrwała.

Zasadniczo proces ten polega na umieszczeniu w zbiorniku obrabianych elementów oraz materiałów ściernych a następnie wprowadzenie zbiornika w ruch obrotowy. Następujące w wyniku tego wzajemne tarcie materiałów ściernych oraz elementów obrabianych pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów.

W produkcji przemysłowej wykorzystuje się bębnowanie dla odtłuszczania oraz gratowania. Jubilerstwo korzysta z tej techniki do polerowania przedmiotów z kości, tworzyw sztucznych, metali oraz kamieni szlachetnych. Zależnie od oczekiwanych efektów oraz stosowanych materiałów bębnowanie może trwać nawet kilka tygodni w przypadku obrabiania niektórych przedmiotów jubilerskich. Proces bębnowania, czyli obróbki rotacyjno-ściernej można zasadniczo podzielić na dwie najważniejsze kategorie ze względu na rodzaj użytych materiałów ściernych.

Bębnowanie na sucho z wykorzystaniem past ściernych, których ważnymi składnikami mogą być korund, baryt, węglik krzemu, wspomaganych przez odpowiedni nośniki takie jak łupiny orzecha włoskiego lub odpowiednio zmielone kaczany kukurydzy. Metoda ta jest szczególnie przydatna do wykańczania elementów o ostrych krawędziach, które mają być stępione.

Stosuje się również bębnowanie na mokro, w tym przypadku, jako materiał ścierny stosowane są śruty z stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej lub szkła oraz żywiczne bądź ceramiczne kształtki ścierne. W procesie bębnowania na mokro woda może być zastąpiona przez wodną zawiesinę ścierniwa, co jest szczególne przydatne w czasie obrabiania szczególnie drobnych elementów.

Zobacz także:

Opublikowany przez Fiona | 2014/06/16

Więcej na ten temat

rss icon Exatel rozbuduje największą sieć światłowodową państwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Administracji przedłużyło z końcem września zawartą 3 lata temu z firmą Exatel umowę na operowanie siecią OST 112, do której podpięte są kluczowe dla Polaków systemy bezpieczeństwa, m.in. numer alarmowy 112.

rss icon Polska liderem na produkcji owocowo-warzywnej

Polska był szóstym, pod względem wartości, producentem owoców warzyw na UE-28. Jednak z uwagi na znaczny udział owoców warzyw kierowanych do przetwórstwa, zajmuje także czołowe miejsce na produkcji przetworów owocowo-warzywnych - wynika z najnowszego raportu PKO Banku Polskiego.

rss icon Bez porozumienia płacowego na Tesco

Związek zawodowy Solidarność Tesco Polska nie doszły do porozumienia na sprawie wynagrodzeń na roku finansowym 2017. Strony wyczerpały wszystkie etapy poprzedzające strajk.