Techiki bębnowania

tagi: biznes, produkcja, przemysł


Galeria zdjęć:
biznes produkcja przemysł

Nowoczesna produkcja przemysłowa oraz jubilerstwo wykorzystują bębnowanie, jako skuteczny sposób oczyszczania oraz polerowania małych przedmiotów, których obróbka innymi metodami była by zbyt pracochłonna i długotrwała.

Zasadniczo proces ten polega na umieszczeniu w zbiorniku obrabianych elementów oraz materiałów ściernych a następnie wprowadzenie zbiornika w ruch obrotowy. Następujące w wyniku tego wzajemne tarcie materiałów ściernych oraz elementów obrabianych pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów.

W produkcji przemysłowej wykorzystuje się bębnowanie dla odtłuszczania oraz gratowania. Jubilerstwo korzysta z tej techniki do polerowania przedmiotów z kości, tworzyw sztucznych, metali oraz kamieni szlachetnych. Zależnie od oczekiwanych efektów oraz stosowanych materiałów bębnowanie może trwać nawet kilka tygodni w przypadku obrabiania niektórych przedmiotów jubilerskich. Proces bębnowania, czyli obróbki rotacyjno-ściernej można zasadniczo podzielić na dwie najważniejsze kategorie ze względu na rodzaj użytych materiałów ściernych.

Bębnowanie na sucho z wykorzystaniem past ściernych, których ważnymi składnikami mogą być korund, baryt, węglik krzemu, wspomaganych przez odpowiedni nośniki takie jak łupiny orzecha włoskiego lub odpowiednio zmielone kaczany kukurydzy. Metoda ta jest szczególnie przydatna do wykańczania elementów o ostrych krawędziach, które mają być stępione.

Stosuje się również bębnowanie na mokro, w tym przypadku, jako materiał ścierny stosowane są śruty z stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej lub szkła oraz żywiczne bądź ceramiczne kształtki ścierne. W procesie bębnowania na mokro woda może być zastąpiona przez wodną zawiesinę ścierniwa, co jest szczególne przydatne w czasie obrabiania szczególnie drobnych elementów.

Zobacz także:

Opublikowany przez Fiona | 2014/06/16

Więcej na ten temat

rss icon PKL: Oferta kupna akcji złożona przez powiat tatrzański odrzucona

Oferta kupna akcji Polskich Kolei Linowych (PKL) - operatora kolei linowych położonych m.in. na Kasprowym Wierchu - złożona przez zarząd powiatu tatrzańskiego, została odrzucona - podał zarząd Polskich Kolei Linowych SA na oświadczeniu przesłanym na środę PAP.

rss icon Optymalne wakacje na raju (cz. XI): USA - oszczędności na Wyoming Delaware

Amerykańskie stany Wyoming Delaware mogą być doskonałym miejscem na założenie firmy. na obu stanach rejestracja podmiotów gospodarczych był bajecznie prosta, a korzyści podatkowe nie do pogardzenia.

rss icon Słowacja: Wykryto holenderskie jaja skażone fipronilem

Słowacka inspekcja żywnościowa wykryła na hurtowni spożywczej na mieście Vrbove koło Pieszczan na południowym zachodzie Słowacji 24 opakowania holenderskich jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil - poinformowały na czwartek słowackie media.